FAQ - často kladené otázky

Co se stane po vypnutí serveru "natvrdo" (výpadek elektřiny apod.)?
Server používá tzv. žurnálovací filesystem. Díky němu je zajištěn bezproblémový start serveru i po jeho nekorektním vypnutí.

Dají se použít i S-ATA disky?
S-ATA disky jsou již plně podporovány.

Bude server fungovat i na linkách s negarantovanou rychlostí (linky s agregací, ADSL, ...)?
AKgate server samozřejmě bude fungovat bez problémů v podstatě na jakékoliv lince. Pouze u negarantovaných rychlostí nebude vždy spravedlivě rozdělovat pásmo mezi právě stahující uživatele. Zjednodušeně řečeno je to z toho důvodu, že server nebude znát aktuální rychlost linky dodanou poskytovatelem, a tedy nebude vědět, jakou rychlost může mezi aktivní uživatele rozdělit.
Odchylka od spravedlivého rozdělení pásma v takovém případě bude tím větší, čím větší bude rozdíl mezi rychlostí zadanou v AKgate serveru a rychlostí dodanou od poskytovatele. Podle našich zkušeností to ale nebývá tak zásadní odchylka, aby to uživatel byl schopen poznat.

Řeší AKgate server nesymetrickou přívodní linku (různé DOWN/UP rychlosti)?
Ano, nesymetrická přívodní linka je AKgate serverem řešena. Stejně tak jako umí řešit i nesymetrické rychlosti pro uživatele.

Co přesně znamená Povolený počet překročení za měsíc?
Tento parametr se uplatňuje pouze při používání hodinového limitu a znamená, jestli a případně kolikrát v měsíci může uživatel tento hodinový limit překročit. Parametr je určován adminem sítě v hlavním konfiguračním souboru. Podle našich zkušeností je optimální hodnota tak 2x - 5x za měsíc.
Řekněme tedy, že průměrný měsíc má 30 dní. Limit hlídáme od 8 ráno do půlnoci, což je 16 hodin denně (od půlnoci do 8 ráno se žádný limit nehlídá, každý může stáhnout kolik chce). Takže v průměrném kalendářním měsíci je 30*16 = 480 hlídaných hodin, ve kterých uživatel nesmí přenést více než kolik je zadáno v parametru Globální (případně individuální) limit - např. 50 MB/hodinu (určuje opět admin).
Takže bez použití tohoto parametru by při každém překročení limitu server uživatele zpomalil na 32 kbps (opět parametr v konfiguračním souboru), a to od okamžiku překročení až do následujícího dne do 8:00 ráno (další parametr), kdy mu bude obnovena původní rychlost. Takto to bude fungovat, když se počet povolených překročení nastaví na 0.
Admin má ale možnost trochu to zmírnit, když řekne, že např. prvních 5 překročení hodinového limitu v daném kalendářním měsíci je beztrestné. Takže pokud uživatel v daném měsíci překročí 1x - 5x, a je jedno jestli v jednom dni, nebo v různých dnech, tak se nic neděje, linka se mu nezpomalí. Pokud ale v tom měsíci překročí pošesté, tak se mu linka zpomalí do druhého dne do 8 ráno na 32 kbps. A když si nedá pokoj, a zase překročí (posedmé), tak se mu linka zase zpomalí do druhého dne. A když si nedá pokoj ani poosmé, tak se zase zpomalí, atdatd. Čítač se uživateli vynuluje až prvního dne následujícího měsíce, kdy má opět možnost pěti beztrestných překročení.

Když je uživatel potrestán omezením rychlosti, vztahuje se toto omezení i na přenosy v rámci interní sítě?
Ne, v rámci interní sítě uživatel nebude nijak omezen. Omezení se uplatní jen při přenosu dat mezi uživatelem a internetem.

Je možné nahradit HDD jiným médiem? (USB Flash disk, Compact Flash, CD, ...)?
Toto zatím možné není. CD není zapisovatelné (server ukládá spoustu údajů - logy, statistiky, ...), a média typu Flash mají zase omezené množství zápisu, takže by se po pár měsících mohlo stát, že by se vyčerpaly a server by neměl jak a kam zapisovat.

Někteří uživatelé naší sítě chtějí mít veřejnou IP adresu. Je to možné?
Ano, veřejné IP adresy pro uživatele AKgate server umí. Dokonce je na výběr ze dvou různých principů veřejné IP adresy:
- uživatel může mít tuto veřejnou IP adresu přímo na svém počítači. Pro něj pak AKgate server funguje jako klasický router. Podmínkou je, že rozsah veřejných IP adres přidělovaný uživatelům musí dodavatel internetu naroutovat na veřejnou IP adresu AKgate serveru.
- druhou možností je tzv. "pseudoveřejná IP", což znamená, že se veřejné IP adresy přímo vyjmenují na WAN kartu AKgate serveru, a pak v konfiguračním souboru se pouze uvedou dvojice Veřejná IP/Privátní IP. Uživatel pak má na svém PC neveřejnou IP, ale veškerý provoz na jemu přidělenou veřejnou IP se mu přesměrovává na jeho neveřejnou IP.

Dá se AKgate server nainstalovat na dálku? Případně poslat na CDčku?
Od roku 2010 již umíme nainstalovat AKgate server i na dálku. Několikrát jsme si to i vyzkoušeli, a přes určitá rizika s tím není žádný problém.
Na CDčku AKgate server zatím nedodáváme.

Nabízíte i aktualizace AKgate serveru na nejnovější verzi?
Samozřejmě ano. AKgate server se neustále vyvíjí a vylepšuje, a proto nabízíme i službu aktualizace AKgate serveru.

Je na serveru nějaká databáze (MySQL, Postgress, apod.)?
Ne není. AKgate server ji nepotřebuje, a obecně se ani nedoporučuje mít na firewallu instalovanou databázi kvůli bezpečnostnímu riziku napadení serveru z internetu.

Správa AKgate serveru - jak je to s hesly na server?
Po dodání a spuštění serveru má admin dané sítě uživatelský přístup do systému Linux. S tímto přístupem (a zpřístupnění některých root příkazů) může plně ovládat AKgate server.
Co se týká root přístupu, tak tento admin sítě k základnímu ovládání AKgate serveru nepotřebuje. Proto také první měsíc po spuštění serveru, kdy je plná podpora na dořešení různých problémů s konfigurací a instalací v ceně serveru, bude root přístup pouze pod naší kontrolou.
Po uplynutí tohoto měsíce má admin sítě možnost buď si root přístup od nás vzít, nebo ho ponechat pouze pro nás. Tato možnost má pro něj tu výhodu, že když se v budoucnu objeví problémy s funkčností AKgate serveru, pak bude jasné, že to nemohl způsobit admin svým zásahem do důležitých konfiguračních souborů Linuxu. V případě, že se takové problémy objeví na AKgate serveru, kde má již admin sítě plný root přístup, pak může být jak časově tak i finančně náročnější problém najít a odhalit.
Root přístup zůstává u nás v případě, že si admin objedná Vzdálenou správu serveru.

Co když budu chtít změnit providera internetu?
Změna providera znamená změnu v několika konfiguračních souborech jak linuxových, tak i námi vytvořených pro AKgate server. Je to významnější zásah, jehož špatné provedení může mít za výsledek nefunkčnost AKgate serveru pro uživatele. Proto adminům, kteří se v Linuxu moc nevyznají, tuto službu poskytujeme samostatně.
Jinak zkušený linuxový admin s root heslem si tuto změnu určitě dokáže udělat i sám.

Kolik maximálně uživatelů zvládne váš AKgate server?
Toto jsme zatím neměli možnost nijak zjistit, ale v serveru žádné omezení v tomto směru není. Jedna z největších sítí, která už používá více AKgate serverů, má na jednom z nich i více než 100 uživatelů.

Dá se Váš server dodat i na Slovensko?
Samozřejmě, pokud vám nebude vadit zatím pouze český jazyk na interních stránkách serveru. Dokonce na Slovensku již několik AKgate serverů řídí sítě s celkovým počtem více než 3000 uživatelů.
Dodání pak může probíhat více způsoby - osobně, službou typu DPD nebo PPL, nebo nově i instalací na dálku.
 
 
(c) AKgate server 2004 všechna práva vyhrazena